Paracelsus – Hayatı ve Öğretileri – Franz Hartmann

   15. yüzyılda yaşamış olan Paracelsus, pek çok kişi tarafından büyük bir hekim olarak bilinmektedir ancak bu kitap bizlere, onun aynı zamanda yorulmaz bir arayıcı ve bir bilgelik âşığı olduğunu göstermektedir.

    Paracelsus, yaşadığı dönemde her türlü cehaletin karşısında cesurca durmuş, bedeli ne olursa olsun gerçekleri söylemekten çekinmemiştir. Fikirlerini asla körü körüne uygulamamış veya onları bir otorite böyle söylediği için kabul etmemiştir. O; bilgilerini, doğayı ve kendini araştırarak tecrübe yoluyla onaylamıştır. Onun için gerçek bilgelik âşığı, evinde oturup bilgeliğin kendine gelmesini beklemek yerine, onu bulabileceği her yerde arayan kişidir. Aynı bilgeliği içinde uyandırmak isteyenler için Paracelsus’un yaşamı ve fikirlerinin iyi bir kaynak olması ve bazı karanlık noktalara ışık tutması umulmaktadır.

   Dokuz bölümden oluşan bu eserde Paracelsus’un hayatı ve öğretileri Franz Hartmann tarafından derlenmiştir. Kendisi de bir hekim olan Dr. Franz Hartmann, büyük filozof Helena Petrovna Blavatsky’nin en yakın öğrencilerinden biridir ve onun isteği üzerine Paracelsus’un hayatı ve eserleri üzerine olan bu araştırmayı yapmış ve kitap hâline getirmiştir. Paracelsus’un yazdıkları üç yüz yıl sonra ilk defa bu eserde İngilizceye tercüme edilmiştir.