Gizli Öğreti – Kosmogenesis II
Helena Petrovna Blavatsky

Modern çağda antik bilgeliği dünyaya tekrar aktaran büyük filozof Helena Petrovna Blavatsky’nin şaheseri kabul edilen Gizli Öğreti eserinin Kozmogenesis cildinin kalan kısmını 133 yıl sonra Türk okuruyla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Prometheus Yayınları’ndan çıkan Gizli Öğreti Kozmogenesis 1. Cilt’te, daha önce hiçbir Avrupalının görmesine izin verilmediği bir kitap olan ve Tibet’te korunan Dzyan Kitabı’ndan Stanzaların çevirisini ve açıklamasını sunduktan sonra Blavatsky, II. Cilt olarak yayınladığımız bu kısımda evrenin ortaya çıkışıyla ilgili farklı uygarlıklardaki sembolojileri ve bunların modern bilimle karşılaştırılmasını ele alıyor.

Mitolojilerde geçtiği şekliyle evrenin ortaya çıkışı ve aslında ne kadar eski olduğu, modern kozmolojideki verilerle karşılaştırılıyor. Güneş’in oluşumundan nebulalara, elektrik ve manyetizmadan atom altı parçacıklara kadar pek çok konu, tarihe farklı bir yaklaşım sergileyecek cesarete sahip olan hakikat arayışındaki kişilerin karşısına çıkarılıyor.

1831-1891 yılları arasında yaşamış olan ve kısaca H.P.B. olarak anılan Blavatsky, kendi yaşadığı dönemde bir kadın için pek mümkün olmayan çok sayıda seyahat yapmıştır. Türkiye, Yunanistan, Mısır, İtalya, İngiltere, Çin, Japonya, Tibet, Hindistan, Sri Lanka, Endonezya, Kamboçya, Kanada, ABD, Meksika, Peru gibi dünyanın pek çok yerini ziyaret etmiş, antik uygarlıkların kalıntılarını incelemiş ve onların bilgeliğini koruyan kişilerden, bu bilgeliği öğrenmeye ve aktarmaya layık görüldüğü için, eğitimler almıştır.

H.P.B., eserlerinde Gizli Öğreti’nin yazıldığı yüzyılda anlaşılmayacağını, fakat geçen her yüzyılla birlikte onu destekleyen bilimsel keşifler olacağını yazmıştır. İnsana, tarihe, uygarlığa ve kendimize dair daha farklı, daha geniş bir bakış açısına sahip olmak ve daha nelerin keşfedilebileceğini hayal etmek için, bu muhteşem hanımefendinin 133 yıl öncesinden gelen sesine kulak verelim.