Dharma & Karma – Annie Besant

     Hint felsefesine dair iki kavram olan Dharma ve Karma hakkındaki bu kitap, 1907-1933 yılları arasında Teozofi Cemiyeti’nin başkanlığını yapmış olan Annie Besant tarafından oluşturulan iki metni bir arada içerir. Dharma kısmı, 1898’de Hindistan’ın Benares şehrinde Teozofi Cemiyeti’nin yıllık toplantısında Annie Besant’ın verdiği bir konferans dizisidir. Daha sonra bir kitapçık şeklinde basılmıştır. Karma kısmı ise ayrı bir kitapçık olarak basılmıştır. Bu iki metin, ilk kez basıldıkları tarihten 120 yıl sonra Türk okuruyla buluşuyor.

     Dharma ve Karma kavramları Doğu’da uzun bir zamandan beri bilinmesine rağmen, Batı’da duyulmaları, 1831-1891 yılları arasında yaşayan ünlü filozof Helena Petrovna Blavatsky sayesinde olmuştur. Bu kavramları Batıya aktaran Blavatsky, 1875 yılında Teozofi Cemiyeti isimli bir felsefe okulu kurmuş ve bütün hayatı boyunca doğa yasası dediği bu kavramların daha iyi anlaşılması için çalışmıştır.

     Dharma ve Karma kavramları hayata dair derin sorulara daha da derin cevaplar sunar. İnsanın ve evrenin yapısını, yaşadığımız şeylerin nedenselliğini ve doğu felsefesine göre insanın nasıl tekamül edebileceğini anlatan bu kitabı yüzeysel cevaplarla yetinmeyerek hakikati arayanların beğenisine sunuyoruz.